Jak se zrodila chalupa Majolenka?

15.12.2021

Chalupa Majolenka je obnovená roubená stavba postavená v duchu původní valašské architektury s použitím přírodních materiálů, avšak s moderními prvky zejména v domácnosti a technickém vybavení. Roubenku najdete na klidném místě v lokalitě Prženských pasek na Vsetínsku. Prvotní záměr byl opravit a přestavět původní roubenou chaloupku z roku 1943, kterou jsme odkoupili v roce 2016. Po rozebrání části roubení jsme však zjistili, že je původní dřevěná konstrukce značně napadená škůdci, a tak došlo k bourání a výstavbě od základů. 

Kopání příjezdové cesty s parkovištěm a základů pro chalupu bylo zahájeno 13. srpna 2018. Na začátku září proběhla betonáž základové desky a pak bylo vše připraveno na montáž dřevěného roubení. Stavěli jsme ze smrkového dřeva, dokončení osazení stropních trámů proběhlo v polovině listopadu. Při stavbě střechy se ozval první sníh, pak se počasí naštěstí umoudřilo a na konci prosince jsme měli již střechu pokrytou šindelem. Přes zimu 2018/2019 stavba vymrzla a na jaře jsme pokračovali zemními pracemi kolem chalupy. 

Zhotovily se pokládky splaškové a dešťové kanalizace, kabelů, potrubí pitné a užitkové vody, osazení septiku, zemního filtru a betonové nádrže na dešťovou vodu. Poté jsme zrealizovali rozvody vytápění, vody, kanalizace, vzduchotechniky, elektro, centrálního vysávání a internetu. Osadili jsme akumulační nádobu vytápění a tepelné čerpadlo. V září a říjnu jsme chalupu natřeli olejovými barvami PNZ. Během podzimu jsme vykopali a zabetonovali základy pro zahradní domky, které byly posléze vystavěny rovněž ze dřeva. 

Samostatnou kapitolou bylo zatěsnění roubení, kdy jsme původně chtěli použít konopné provazy. Nakonec jsme se rozhodli pro těsnění z provazců z dřevité vlny, čekalo nás tak cca 440 m spár různé tloušťky a cca 3000 m provazce. Pak stavební shon na nějaký čas utichl a čekali jsme až si Majolenka „sedne“ a řekne si o další posun do finálního stavu. 

Pod heslem "co je křivé, to je valašské" jsme v polovině září 2020 vyomítali chalupu hliněnými omítkami. Celkem jsme použili 13 tun hlíny, čímž jsme zajistili chalupě zajímavou akumulační hmotu a zatěsnili ji proti povětrnosti. Po vyschnutí jsme zakončili finální úpravu stěn malováním třemi vrstvami vápenného nátěru. Pak už probíhaly dokončovací práce a ta nejpříjemnější část - vnitřní vybavení chalupy, aby v létě 2021 mohla Majolenka přivítat své první hosty.

A kde se vzal název Majolenka? Pojmenovat tak krásnou roubenku byl docela oříšek, nakonec jsme se nechali inspirovat opět Valašskem. Majolenka totiž ve valašském nářečí představuje mladou, rozvernou, veselou a věčně usměvavou dívku, což docela vystihuje pojetí naší chalupy.

Cílem výstavby Majolenky bylo totiž propojení těchto elementů:

láska - klid - pohoda - zábava - sport - vzdělávání - setkávání

Především environmentální vzdělávání při pobytu na chalupě bylo důležitým prvkem při její výstavbě, což bude více popsáno v pozdějších článcích. Uvedených 7 elementů ještě dotváří verš, který zdobí trám nad vstupními dveřmi do chalupy:

  Kdo s láskou přicházíš, buď vítán“

Sami bydlíme na valašských pasekách a způsob tohoto bydlení jsme chtěli přiblížit i ostatním. Rovněž mnoho prvků, které jsme měli vysněné do našeho domu, jsme nakonec realizovali zde na Majolence (např. otevřená galerie v obývacím pokoji). Snad se nám náš záměr vydařil a všem ubytovaným se na Majolence bude líbit a budou se na toto místo rádi vracet ...